איכות אוויר הפנים

זיהום אוויר הפנים – תסמונת הבניין החולה – עד כמה בעיות איכות האוויר הינן שכיחות?

בכל בית נוכחים פטריות, חיידקים, נבגים, נגיפים וריחות שונים באוויר אותו אנו נושמים. דבר זה הינו נורמלי למדי. רק כאשר כמות האורגניזמים הללו עולה לרמה שאינה בריאה, אנו מתחילים לסבול מבעיות של איכות אוויר הפנים. למרבה הצער, רבים מידי מאיתנו נאלצים לחיות או לעבוד בבניינים וחדרים שהינם חולים.

בניינים חולים גורמים לאנשים להיות חולים. לעיתים קרובות, הבניינים החולים משפיעים על אלו שעליהם אנו הכי רוצים להגן: ילדים בבתי ספר ובמעונות יום, או אזרחים ותיקים בדיור מוגן למבוגרים או בבתי חולים. חברת Clean Air Israel (קלין אייר ישראל) מציעה פתרונות עבור רוב בעיות איכות אוויר הפנים.

בדרך כלל אנו חושבים על זיהום אוויר כדבר הקיים בחוץ, אולם האוויר בביתך או במשרדך יכול אף הוא להיות מזוהם. מקורות לזיהום אוויר פנים כוללים:

לעיתים, לקבוצת אנשים יש תסמינים הנראים כקשורים לזמן אותו בילו בבניין מסוים.

ייתכן שקיימת סיבה ספציפית, כגון מחלת הליגיונרים. לעיתים לא ניתן למצוא את סיבת המחלה. מצב זה מוכר כ"תסמונת הבניין החולה". בדרך כלל, בעיות איכות אוויר הפנים גורמות אך ורק לאי נוחות. רוב האנשים מרגישים טוב יותר כאשר מקור הזיהום מסולק. 

עם זאת, כמה מזהמים עלולים לגרום למחלות המופיעות זמן רב לאחר מכן, כגון מחלות נשימתיות או סרטן. ווידוא שהבניין שלך מאוורר היטב וסילוק המזהמים יכולים לשפר את איכות אוויר הפנים שלך.

איכות אוויר הפנים בתוך משרדים, בתי ספר ומקומות עבודה אחרים חשובה לא רק לנוחות העובדים אלא גם לבריאותם.

איכות אוויר פנים ירודה נקשרה זה מכבר לתסמינים כגון כאבי ראש, עייפות, קשיי ריכוז וכן גירוי בעיניים, באף, בגרון ובריאות. כמו כן, מספר מחלות ספציפיות קושרו למזהמי אוויר ספציפיים או לסביבות פנימיות, כגון אסתמה עם סביבות פנימיות לחות. 

בנוסף, כמה חשיפות, למשל לאסבסט או לגז ראדון, אינן גורמות לתסמינים מיידיים אולם הן יכולות להוביל לסרטן לאחר שנים רבות.

גורמים רבים משפיעים על איכות אוויר הפנים

גורמים אלו כוללים אוורור ירוד (מחסור באוויר חיצוני), בעיות בבקרת הטמפרטורה, לחות גבוהה או נמוכה, שיפוץ שנערך לאחרונה וכן פעילויות אחרות בתוך או ליד בניין העשויות להשפיע על האוויר הצח המגיע לתוך הבניין.

לעיתים, מזהמים ספציפיים כגון אבק מבניה או משיפוץ, עובש, חומרי ניקיון, חומרי הדברה או כימיקלים אחרים הנישאים באוויר (כולל כמויות קטנות של כימיקלים המשוחררים כגז לאורך זמן) עשויים לגרום לאיכות ירודה של אוויר הפנים.

דילוג לתוכן
ייעוץ בוואטסאפ